Aster LED street lights are designed to provide a well-directed light with round shapes, lines, and curves. They are also highly efficient and environmentally friendly, and can be dimmed when needed.
LED street lights have a high color rendering that is close to natural light and presents colors more realistically. This helps drivers and pedestrians better identify objects at night, improving traffic safety and road conditions.






₹ 920 / PieceGet Latest Price
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 110V to 230V AC |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Outdoor, Grampanchayat, Highway, Street |
| Certification | BIS Certified |
| Sensor | Yes |
| Luminous Flux | 130 Lm/W |
| Dimension | 390 x 157 x 60 mm |






₹ 490 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wattage | 30W |
| Material | Aluminium |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Sensor | Yes |
| Warranty | 2 Year Warranty |




₹ 510 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wattage | 36W |
| Material | Aluminium |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Lighting Color | Pure White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Driver Type | Isolated Driver |
Dipak Jadav & Anil Kumbhani (Directors)
Aster Industries Private Limited
Shed No. 18, Shriyam Ind Park,NR., Royal Estate Kathwada, Daskroi, Singarva, Kathwada, Branch Post, Office, Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India

