Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 18w led surface panel light, led surface light, 18 watt led surface light, square panel light, round panel light and 12w square led slim panel light.




₹ 529 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wattage | 18W |
| Shape | Square and Round |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Iron |
| Color | Pure White |
| Voltage | 110V TO 275V AC |
| Usage/Application | Indoor |
| Application | Indoor |
| Lighting Color | Pure White, Cool White |
| Certification | CE, RoHS |
LED SURFACE LIGHT
Aster LED!! Getting huge appreciation in the market for supplying best quality LED Surface Light. Widely appreciated for its contemporary design and superior functionality. Our products are quality assured and supplied at the best market price.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Telangana, Karnataka
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon. Perfect Brightness, high CRI& Up to 80% energy saving.




₹ 399 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Brand | Aster LED |
| Lighting Color | Cool White, Pure White |
| Certification | CE, RoHS, ISO 90012015 Certified Company |
| IP Rating | IP40, IP44 |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
LED SURFACE LIGHT
Aster LED!! Getting huge appreciation in the market for supplying best quality LED Surface Light. Widely appreciated for its contemporary design and superior functionality. Our products are quality assured and supplied at the best market price.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Telangana, Karnataka
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon. Perfect Brightness, high CRI& Up to 80% energy saving.



₹ 529 / PieceGet Latest Price
| Lighting Color | Cool White, Pure White |
| Certification | ISO 90012015 Certified Company, CE, RoHS |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Brand | Aster LED |
| Wattage | 18W |
LED SURFACE LIGHT
Aster LED!! Getting huge appreciation in the market for supplying best quality LED Surface Light. Widely appreciated for its contemporary design and superior functionality. Our products are quality assured and supplied at the best market price.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Telangana, Karnataka
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon. Perfect Brightness, high CRI& Up to 80% energy saving.




₹ 255 / PieceGet Latest Price
| Usage/Application | Indoor |
| Shape | Round and Square |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40, IP44 |
| Dimmable | No |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Lighting Color | Pure White, Cool White |
| Certification | CE,ROHS,ISO 90012015 Certified,NSIC certifiedwh |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Is It Dimmable | Non Dimmable |
Aster LED!! Getting huge appreciation in the market for supplying best quality LED Panel Light. Widely appreciated for its contemporary design and superior functionality. Our products are quality assured and supplied at the best market price.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon.
Cut Out Size: - 6W–105*105mm, 12W-155*155mm,
18W-205*205mm
Outer Size: - 6W–120*120mm, 12W-175*175mm,
18W-220*220mm
Perfect Brightness, high CRI Up to 80% energy saving.
No mercury or hazardous elements added inside.
Long Life up to 50,000 hrs.
Very high efficiency > 90%
Very high power factor > 95%
Wide range of AC voltage 100 VAC to 400 VAC
2.5KV surge protection
Built in protection for current, short circuit and open circuit
Compact design
Circular and square shapes available.
More than 80% Energy Saving




₹ 348 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Brand | Aster LED |
| Usage/Application | Indoor |
| Shape | Round and Square |
| Wattage | 3W 6W 12W 18W |
| IP Rating | IP40, IP44 |
| Body Material | Ceramic |
| Dimmable | No |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Lighting Color | Pure White |
Aster LED gained huge appreciation in the market for supplying best quality LED Panel Light. Widely appreciated in the market for their contemporary design and superior functionality.
They are perfect in size, superior in design and high in performance. Our products are quality assure and supplied at the best market price.
Features:-
High luminosity
Excellent Finishing
Longevity
Applications:
Banks
Hotels
Educational Institute
Lounges
Hospital




₹ 426 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wattage | 3W 6W 12W 18W |
| Brand | Aster LED |
| Color | Pure White, Cool White |
| Lighting Type | LED |
| Voltage | 110V TO 275V AC |
| Certification | ISO 90012015 Certified Co., RoHS, CE |
| IP Rating | IP44, IP40 |
| Is It Dimmable | Non Dimmable |
| Body Material | Iron |
| Color Temperature | 3500-4100 K, 5000-6500 K, 2700-3000 K |




₹ 425 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Shape | Square |
| Wattage | 12W |
| Color | Pure White |
| Brand | Aster LED |
| Lighting Type | LED |
| Voltage | 110V TO 275V AC |
| Certification | RoHS, CE, ISO 90012015 Certified Co. |
| Is It Dimmable | Non Dimmable |
| Body Material | Iron |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
Dipak Jadav & Anil Kumbhani (Directors)
Aster Industries Private Limited
Shed No. 18, Shriyam Ind Park,NR., Royal Estate Kathwada, Daskroi, Singarva, Kathwada, Branch Post, Office, Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India





