It has been a while since artificial light has allowed us to see in the dark. We can now light the homes we live in, our workspace and, of course, the streets we wander. This invention has made our lives easier and, as public lighting has become a norm in most parts of the world, safer. Street lighting is now a core piece of urban and rural infrastructure, creating a safe environment for pedestrians and drivers alike.






₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 36W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISI |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP66 |






₹ 510 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 30W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISI |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP65 |




₹ 750 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 50W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISI |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP66 |



₹ 770 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 60W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISI |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP66 |




₹ 990 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 72 W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISI |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP66 |





₹ 950 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 90 W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISI |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP66 |




₹ 1195 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 100W |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Aster LED |
| Power | 100W |



₹ 1260 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 120W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISI |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP66 |





₹ 1150 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 150W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | CE |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP65 |




₹ 2185 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 200W |
| Product Type | Street light |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| IP Rating | IP65 |
| Input Voltage | 110V TO 230V AC |


Dipak Jadav & Anil Kumbhani (Directors)
Aster Industries Private Limited
Shed No. 18, Shriyam Ind Park,NR., Royal Estate Kathwada, Daskroi, Singarva, Kathwada, Branch Post, Office, Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India








