Abiding by the client-centric approach, we have become capable of manufacturing, supplying, and exporting Flameproof Light Fittings. Flame Proof well glass Fitting. Our offered fittings are designed and offer a wide variety of Flameproof light fittings. We employ trained and experienced staff, possess advanced infrastructural facilities and innovative strategies to devise first-rate products that suit customers’ requirements. Our Flameproof light fittings a
...Read More



₹ 3150 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Voltage | 24V AC/DC |
| Wattage | 12W, 20W, 30W, 40W |
Meet Green Standards in Aster Flameproof 24VAC Lighting Systems:
Aster LED!! Getting huge appreciation in the market for supplying best quality LED 24V AC / DC LED lights. Get more for your money with our range of high-quality 24 Volt LED Lights. The ultra-bright LEDs provide maximum brightness while still minimising energy consumptions. The attractive design makes them ideal for use in gardens and business property. There are different wattages available that offer a range with a cool white colour temperature to provide a clean and bright light.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon.
Features:
Applications:



₹ 3250 / PieceGet Latest Price
| Brand | Aster lite |
| Warranty | 110V to 230V AC |
| Wattage | 50W |
| Lens Type | PMMA |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Driver | IP65 Potted Driver |
| Body Type | Back Choke |
| Beam Angle | 120 Degree |




₹ 6999 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 3999 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | PESO, CIMFR |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 3699 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Certification | PESO, CIMFR |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 3999 / PieceGet Latest Price
| Fixture Type | Well Glass |
| Lighting Type | LED |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Light Source | LED |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Power Rating | 45 W |
| Mounting Type | Pendant Mount |
| Certification | PESO, CIMFR |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Cast Aluminium |



₹ 3700 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Wattage | 45W |
| Brand | Aster Lite |
| Usage/Application | chemical plants, fertilizer plants, and petroleum plants |
| Material | Aluminum housing with fins for efficient heat dissipation |
| Voltage | 100V to 300V AC |
| Body Material | Aluminium |
| Ingress Protection Code | IP66 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Lumen per Watt | 140 Lm/W |



₹ 3750 / PieceGet Latest Price
| Protection Type | Flameproof |
| Wattage | 60W |
| Lighting Type | LED |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 60 W |
| Brand | Aster Lite |
| Usage/Application | power plants, metal industries, and non-hazardous areas in chemical and petrochemical industries. |
| Material | Aluminium Die Cast |
| Light Source | LED |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |



₹ 3795 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Safety | Flameproof and explosion-proof, suitable for Gas Groups IIA, IIB, and IIC |
| Durability | Weatherproof, dustproof, and rustproof with IP66 rating |



₹ 6460 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Mounting Type | Surface |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | CE |
| Usage/Application | Hazardous Area |
| Features | Fire & Ignition proof, Soft and comfortable light to relieve the fatigue of eyes, Excellent CRI for |
| IP Rating | IP66 |
| Voltage | 100V to 230V AC |
| Warranty | 2 Year Warranty, 5 Year Warranty |
| Shape | Round |



₹ 3799 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Mounting Type | Pendent - C- Clamp |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | PESO, CIMFR |
| Usage/Application | Hazarous Area |
| Features | Fire & Ignition proof, Soft and comfortable light to relieve the fatigue of eyes |
| Dimmable | No Dimmable |
| IP Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -10 DegreeC to 45 DegreeC |
| Voltage | 230V AC |




₹ 6460 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Life Span | >50000h @ L70 B50 |
| Body Material | Aluminium |
| Gas Group | IIC |
| Certification | PESO, CIMFR |
| Usage/Application | Chemical, paint, fertilizer industries, Oil & gas, refinery, petrochemicals, LPG bottling |
| Features | Fire & Ignition proof, Quick installation, special design, Highly reliable professional design. |
| Dimmable | Non Dimmable |
| IP Rating | IP66 |
| Operating Temperature | 10 DegreeC to 45 DegreeC |



₹ 6460 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Base Type | Fixing Handle |
| Mounting Type | Pole |
| Beam Angle | 60 Degree, 90 Degree, 120 Degree |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 90-305V AC, 50Hz |
| Warranty | 2 Year Warranty, 5 Year Warranty |
| Features | Fire & Ignition proof, Soft and comfortable light to relieve the fatigue of eyes |
| Driver | Inventronics / Fulham / Aster |



₹ 6500 / PieceGet Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Mounting Type | Surface |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | PESO, CIMFR |
| Usage/Application | Chemical, paint, fertilizer industries, Oil & gas, refinery, petrochemicals, LPG bottling |
| Features | Fire & Ignition proof, Quick installation, special design, Highly reliable professional design |
| Dimmable | Non Dimmagle |
| IP Rating | IP66 |
| Operating Temperature | 10 DegreeC to 45 DegreeC |
| Sensor | External |

₹ 6999 / PieceGet Latest Price
| Protection Type | Explosion Proof |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Light Source | LED |
| Lighting Type | LED |
| Power Rating | 18 W |
| Gas Group | IIA & IIB |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Area Classification | Class I, Class II |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | PESO, CMRI |


Dipak Jadav & Anil Kumbhani (Directors)
Aster Industries Private Limited
Shed No. 18, Shriyam Ind Park,NR., Royal Estate Kathwada, Daskroi, Singarva, Kathwada, Branch Post, Office, Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India













