Aster Lighting LED Floodlights not only ensure savings on initial capital, but also deliver a long-lasting performance. Versatile enough to be used in a variety of environments, our LED Flood Lights can be utilized well for lighting sports arenas, façades, general area lighting, billboards and other outdoor applications. When you choose LED floodlights from Aster Lighting, you are selecting the world’s finest floodlighting luminaires.




₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Model Type | Slim Model |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | Aster |
| Wattage | 36W |
| Brand | Aster LED |
| Lens Type | Glass |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Warehouse |
ASTER STREET LIGHT:
Our company has established itself as a leading name of superior quality Outdoor Street Light in the market at the present scenario. These products from our side impart an amazing and well-direct light. It is a fascinating game of refined and roundish shapes, lines and curves, lights and shadows, a great harmony conveying a feeling of strength and impressiveness.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With ourBest Quality,Fast Service and Better Customer SatisfactionWe are going to reach other states of India Soon.
Features:
Applications:



₹ 1400 / PieceGet Latest Price
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 150W |
| Brand | Aster LED |
| Lens Type | Polycarbonate diffuser |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Beam Angle | 120 Degree |
Leveraging the skills of our qualified team of professionals, Our Company has achieved widespread recognition in providing LED Flood Light. These LED FLOOD LIGHTS have low electricity consumption and have sturdy construction.
Aster Flood Lights are appreciated amongst the client for their trouble free Performance and superior Quality.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon.
Features:





₹ 1400 / PieceGet Latest Price
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Wattage | 150 W |
| Brand | Aster LED |
| Lens Type | Polycarbonate diffuser |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V to 230V AC |
Leveraging the skills of our qualified team of professionals, Our Company has achieved widespread recognition in providing LED Flood Light. These LED LUMENA FLOOD LIGHTS have low electricity consumption and have sturdy construction.
Aster Flood Lights are appreciated amongst the client for their trouble free Performance and superior Quality.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon.
Features:




₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 50W |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Power | 50W |
| Country of Origin | Made in India |
Leveraging the skills of our qualified team of professionals, Our Company has achieved widespread recognition in providing LED Flood Light. These LED FLOOD LIGHTS have low electricity consumption and have sturdy construction.
Aster Flood Lights are appreciated amongst the client for their trouble free Performance and superior Quality.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon.
Features:



₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 100W |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 100W |
| Country of Origin | Made in India |
Leveraging the skills of our qualified team of professionals, Our Company has achieved widespread recognition in providing LED Flood Light. These LED FLOOD LIGHTS have low electricity consumption and have sturdy construction.
Aster Flood Lights are appreciated amongst the client for their trouble free Performance and superior Quality.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon.
Features:



₹ 2000 / PieceGet Latest Price
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 200W |
| Brand | Aster LED |
| Lens Type | Lens |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Body Type | Slim |
Leveraging the skills of our qualified team of professionals, Our Company has achieved widespread recognition in providing LED Flood Light. These LED FLOOD LIGHTS have low electricity consumption and have sturdy construction.
Aster Flood Lights are appreciated amongst the client for their trouble free Performance and superior Quality.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With our Best Quality, Fast Service and Better Customer Satisfaction We are going to reach other states of India Soon.
Features:


Dipak Jadav & Anil Kumbhani (Directors)
Aster Industries Private Limited
Shed No. 18, Shriyam Ind Park,NR., Royal Estate Kathwada, Daskroi, Singarva, Kathwada, Branch Post, Office, Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India




