Lighting plays a pivotal role in ensuring a smooth traffic flow and the safety of the residents. At Aster, we take pride in being one of the leading LED Street Light Manufacturers, providing a vast range of LED luminaires curated for the urban environment. LED street lighting is an energy-efficient, long-lasting and a cost-effective choice for the futuristic cities. Aster LED street light systems are versatile enough to be managed, maintained and monitored with ease
...Read More




₹ 1179 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 70W |
| Product Type | AC Powered |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminum |
| Light Color | Neutral White |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Lighting Color | Pure White, Cool Daylight |
| IP Rating | IP65 |





₹ 1450 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 60W |
| Brand Name | ASter lite |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Color Temperature | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Aster LED |
| Material | Aluminium, Aluminium Die Cast |
ASTER STREET LIGHT:
Our company has established itself as a leading name of superior quality Outdoor Street Light in the market at the present scenario. These products from our side impart an amazing and well-direct light. It is a fascinating game of refined and roundish shapes, lines and curves, lights and shadows, a great harmony conveying a feeling of strength and impressiveness.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With ourBest Quality,Fast Service and Better Customer SatisfactionWe are going to reach other states of India Soon.
Features:
Applications:




₹ 2550 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 100W |
| Product Type | AC Powered |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 110V TO 230V AC |
ASTER STREET LIGHT:
Our company has established itself as a leading name of superior quality Outdoor Street Light in the market at the present scenario. These products from our side impart an amazing and well-direct light. It is a fascinating game of refined and roundish shapes, lines and curves, lights and shadows, a great harmony conveying a feeling of strength and impressiveness.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With ourBest Quality,Fast Service and Better Customer SatisfactionWe are going to reach other states of India Soon.
Features:
Applications:





₹ 2559 / PieceGet Latest Price
| Wattage | 150W |
| Brand Name | Aster Lite |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Color Temperature | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast, Aluminium |
ASTER STREET LIGHT:
Our company has established itself as a leading name of superior quality Outdoor Street Light in the market at the present scenario. These products from our side impart an amazing and well-direct light. It is a fascinating game of refined and roundish shapes, lines and curves, lights and shadows, a great harmony conveying a feeling of strength and impressiveness.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With ourBest Quality,Fast Service and Better Customer SatisfactionWe are going to reach other states of India Soon.
Features:
Applications:




₹ 3359 / PieceGet Latest Price
| Material | Aluminium |
| Product Type | Street light |
| Brand | Aster LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 110V TO 230V AC |
| Power | 200W |
ASTER STREET LIGHT:
Our company has established itself as a leading name of superior quality Outdoor Street Light in the market at the present scenario. These products from our side impart an amazing and well-direct light. It is a fascinating game of refined and roundish shapes, lines and curves, lights and shadows, a great harmony conveying a feeling of strength and impressiveness.
Aster LED Presence: Gujarat, Rajasthan, Kerala, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Odisha, Jharkhand, Bihar, Karnataka, Telangana, Maharashtra, Delhi, Uttarakhand, Andhra Pradesh, Chhattisgarh and so on.
With ourBest Quality,Fast Service and Better Customer SatisfactionWe are going to reach other states of India Soon.
Features:
Applications:






₹ 2160 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Brand | ASter lite |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 200W |
| Product Type | AC Powered |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | ISI |
| Light Color | Cool White |


Dipak Jadav & Anil Kumbhani (Directors)
Aster Industries Private Limited
Shed No. 18, Shriyam Ind Park,NR., Royal Estate Kathwada, Daskroi, Singarva, Kathwada, Branch Post, Office, Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India




